Арап или Хасан Челеби џамија налази се на улазу у стару новопазарску чаршију. Мало је поузданих података о историјату ове џамије и њеном ктитору. Познато је да се ова џамија помиње у попису из 1528. године што сведочи о томе да се ради о веома старом културно-историјском споменику у Новом Пазару.
Џамија
Арап - Хасан Челеби
Градитељ џамије
Хасан-бегУ изворима из XВИ века спомиње се извесни Хасан Челеби или Хасан-бег као градитељ џамије невеликих размера у Новом Пазару, али не постоји ни један валидан податак који би означио његову етничку припадност.
Џамију обновио Арапин
У срцу старе чаршијеЏамија је спаљена 1689. године, а касније обновљена, па према неким изворима сматра се да је обновио неки Арап, који је могао службовати у Пазару као официр или неки други старешина, па се од тада све више зове Арап, а све мање Хасан Челебијина џамија. Постоји и легенда да је џамију обновио Арап, официр турске војске, коме је касније на Великом гробљу подигнут велики надгробни споменик и данас познат као Арапов гроб.
Минаре зидано опеком и каменом
Одраз аутохоног градитељског изражајаАрап џамија спада у ред џамија с минаретом зиданим опеком и каменом озиданом опеком. Овакав облик и начин зидања минарета одраз су аутохоног изражавања у сакралној архитектури. Ниски зидани минарети сусрећу се у Малој Азији.
Минарет је зналачки изведен
Украс старе чаршијеОни нас на исти начин упућују на градитељску мисао и намеру, као и облици минарета у Новом Пазару: тело минарета је кружног пресека. Положајем, помало здепасти и архаични минарет Арап-џамије чини визуелни акценат читаве старе чаршије.
ХАСАН ЧЕЛЕБИ ЏАМИЈА
Познато је да се ова џамија помиње у попису из 1528. године што сведочи о томе да се ради о веома старом културно-историјском споменику у Новом Пазару. У народу је очувано предање да је Хасан Челеби био Арап, те да се та џамија зове још и Арап џамија.
Хасан Челеби или Арап џамија
Хасан Челеби или Арап џамија има јединствену диспозицију у односу на положај осталих џамија унутар својих парцела. Окружена је низом трговачких и занатских радњи које формирају цели блок, одређен правцима данашњих улица 1. мај и 7. јул. Повезивање са дућанима је изведено на особен начин. Спољни изглед представља складну целину над којом се јасно не издваја главни део џамије. Накнадно дозидани дућани око џамије у крововима су повезани у велике масе, препуштене дубоким стрехама преко зидова. Сви прозори су правоугаони, без украсних елемената.
