Пређи на главни садржај
тражи
Бањско и климатско лечилиште Србије

НОВОПАЗАРСКА БАЊА

Новопазарска Бања је позната још старим Римљанима, а у прошлом веку је у балнеолошкој литератури спомињана по остацима римског топлог купатила. Лежи на 504 м нв, те спада међу бање с већом надморском висином. Географски положај јој је повољан. Преко Новог Пазара, добро је повезана с Рашком, Косовском Митровицом и Краљевом.

Традиционално купатило

ХАМАМ

Хамам, познат и као турски хамам или турско купатило, је блискоисточна варијанта парне купке која се може категоризовати као парни "рођак" сауне. Иако су први хамами потицали из Арабије и култура купатила била централни део римског живота, Турска је популаризовала традицију и најчешц́е је повезана с њим.

Каптирали Римљани

Термоминералне изворе Новопазарске Бање први су каптирали Римљани. У средњем веку бања је припадала манастиру Ђурђеви ступови и била у саставу жупе Брвеник.

Нови назив Илиџа

За време Турака добија назив Илиџа, али је извесно време била напуштена. Из 1611. године постоји запис француског путописца Лефевра, само о природним изворима топле воде, али не и о бањским објектима.

XВИИ век обновљна бања

У XВИИ веку Турци јој посвећују већу пажњу. На остацима римског купатила, Турци су саградили два купатила и нешто даље караван-сарај за смештај посетилаца.

Подигао Хафиз Ахмед-паша

СТАРА НОВОПАЗАРСКА БАЊА

Из натписа се види да је хамам у Новопазарској Бањи саграђен
хиџретске 1002. године, односно 1593/1594. године.

Природни лековити фактор

ЛЕЧЕЊЕ И ПРЕВЕНЦИЈА БОЛЕСТИ

У балнеотерапијске сврхе вода Новопазарске Бање се користи као допунски природни лековити фактор за лечење различитих врста реуматизма, ишијаса, спортских и других повреда, кожних болести, гинеколошких поремећаја, стања после можданих удара, дијабетеса и сл.

Припада Рогозничкој групи

БАЛНЕОЛОШКИ ЦЕНТАР

Рогозничкој групи балнеолошких центара припада Новопазарска Бања, која се налази у сливу реке Рашке, леве притоке Ибра. Развила се на надморској висини од 500 м, 20 км западно од централног дела Копаоника и готово исто толико од главног гребена планине Рогозне. Од Новог Пазара је удаљена 3 км, Рашке 21 км, Рожаја 65 км, Косовске Митровица 87 км и Краљева 100 км.

Термална бања

РАЈЧИНОВИЋА БАЊА

Рајчиновића бања је термална бања у склопу хидрогеотермалног система Новопазарске Бање. Бања се састоји од три топла изора. Вода из бунара у базену има температуру 30 °Ц, из прве бушотине 42 °Ц, а из друге на дубини од 40 м 38 °Ц. Комбинованом употребом ових вода и природним хлађењем може се постићи погодно термичко стање без вештачког хлађења, што увећава терапеутску вредност ових вода. Капацитет ових бунара у време зимске сезоне је вечи али је минерализација воде мања и опада с повећањем капацитета. За време лета је веома мали капацитет, а минерализација већа.
Рајчиновића бања се препоручује за лечење обољења органа за варења, јетре и жучних путева, бубрега и мокраћних путева, поремећаји црева, уколико су секундарни одређеним поремећајима јетре и црева, као и поремећаји метаболизма и шећерна хористурична и аксоломична дијатеза.

Бањски туризам

WЕЛЛНЕС И СПА ПРОГРАМ

Новопазарска Бања је препознатива по Специјалној болници, али се све више развија у бањски туристички центар, шире понуде за одмор и рекреацију. Проширивањем бањских функција и развој више врста туризма и ширег обухвата простора богатог природним и антропогеним туристичким вредностима, формира се богата туристичка понуда оваквог вида одмора и релаксације.централног дела Копаоника и готово исто толико од главног гребена планине Рогозне. Од Новог Пазара је удаљена 3 км, Рашке 21 км, Рожаја 65 км, Косовске Митровица 87 км и Краљева 100 км.