Посебну вриједност овог мултиетничког и мултикултурног простора, гдје се сусрећу западна и источна цивилизација, чине бројни културно-хсторијски споменици. Најпознатији су Стари Рас као прва престоница Србије и Сопочани представљају импресивну цјелину средњовјековних спомника под заштитом УНЕСЦО-а. Ту спада ју утврђења, цркве и манастири. Манастир Сопоћани је примјер гдје се сусрећу западна цивилизација и византисјки свијет.
Постоје и бројни споменици из турског перода када Нови Пазар је био важно Турско упориште на Балкану Из тог периода сачувано је неколико џамија, турбета, ћесама, старих грађевина за становање, саграђених у балканско-турском стилу, надгробних споменика, стара турска тврђава, хан и хамам.
Посебну вриедност предствљаја Илирско-грчки налаз са краја 6 и почетка 5 вијека прије нове ере који се чува у Народном Музеју у Београду познат као «Новопазарски нала» или «Аутаријатско благоИлирско» Илиркогрчки нлаз у Новом Пазару спада међу епохална научна открића која имају културни значај у оквиру европске археологије. Налаз предтавља илирско-грачку клултурну симбиозу. То је богати садржај аутаријатског кнежевског тумула кога чине бројни златни, сребрни и чилибарски украсни предмети.
……………………………………………………………………………………………………………………….
КУЛТУРНИ СПОМЕНИЦИ – Нови Пазар је богат културним споменицима од праисторије до савременог доба, гдје се сусрећу западна и источна цивилизација. Археолошки налази говоре да је ово подручје било насељено још од каменог доба – налаз Напреље, преко гвозденог доба – налаз Смолучка пећина и раноантичког доба – Новопазарски налаз, те налазишта остатака касноантичких и средњовјековних утврђења Јелеч и Рас. Меду најважније На 20 км од Новог Пазара ка Тутину налази се Смолућка пећина са траговина насељености из праисторије. Културно-историјски споменици из старог века су Непреље из гвозденог доба; Новопазарски налаз из рано-античког доба познат под именом Аутаријатско благо;
Познати средњовековни споменици су градови Јелеч и Рас, Петрова црква, манастир Ђурђеви Ступови и манастир Сопо}ани. Рас је престоница српске државе Рашке. Развијао се у периоду од ВИИИ до XИВ века.
Манастир Сопоћани, чији је оснивач краљ Урош И (1242-1276). Грађен је од 1263. до 1268. године. У унутрашњости манастира сачувана је најдрагоценија галерија рашког и византијског фреско сликарства. Део Манастир је крајем XВИИ века, пред сеобу Срба, порушен и скоро два и по века био без крова. Фреске су изузетне вредности. Манастир припада Рашкој градитељској школи.
Према хронићару Бећиру Хоџићу – Шећеровићу, османлијска војска се 5. јула 1389. године спустила у долину реке Рашке, на ушће реке Јо{анице. На месту где се војска улогорила подигнут је Гази Исабегов хамам у XВ веку. Поред Хамама била је велика школа коју су похађала хришћанска деца. школа је спаљена 1689. године, у аустро-турском рату. Оснивач Новог Пазара подигао је Хамам и џамију поред које је сваке године 5. јула као Дан оснивања града, који је укинут 1908. године, када је промењено у 12. јул по наредби Порте.
Градска тврђава са Кулом мотриљом (“Старом извидницом”) из XВ вијека, изграђена по налогу оснивача града Иса-бега Исхаковића. У XВ веку у доба оснивања Новог Пазара, постојала је мала твр|ава која је била опасана ровом, земљаним насипом и зидом од усправно пободених брвана. Сада{њи изглед бедема и Куле мотриље поти~е из XВИИ и XВИИИ вијека.
Амир-агин хан (конак) из XВИИ вијека. Налази се у центру града, где се претпоставља да су у XВ веку постали први зачеци Новог Пазара. У Србији је најстарији и најлепши очувани споменик ове всте.[/лсвр_феатуре]