О постојању првих трагова живота говоре бројни археолошки налази, праисторијски налаз из пећине близу Раса и налаз на Дојевићу који припада култури бронзаног доба из ВИИИ века пре нове ере. О првим насеобинама из Неолита који датирају из ИВ миленијума пре нове ере сведоче налази из Напреља и Криваче, где су пронађени предмети од керамике и земљаних фигура који припадају Винчанској групи распрострањеној у Србији, Војводини, Косову, деловима Босне, у Трансилванији и Бугарској. Крајем ВИ века пре нове ере, на овом простору живели су Аутаријати ( илирско племе). О томе сведочи богати налаз познат као „ Аутаријатско благо” или „ Новопазарски налаз” где су пронађени златни, сребрни и ћилибарски украсни предмети и грчке вазе који су припадали аутаријатском кнезу или кнегињи из И миленијума пре нове ере. Ови налази су део су тзв. Гласиначке културе која је уско повезана са културом западних и југозападних делова Балканског полуострва.
У римском периоду Нови Пазар се налазио на важним римским комуникацијама на Балкану и био је познат као Статио Асиное о чему су писали енглески археолог Сер Артур Еванс,затим аустријски сликар и археолог Феликс Каниц у XИX веку, а касније К.Костић и Ф.Јукић.
Због свог изузетног географског положаја, Нови Пазар је имао посебан геостратешки значај, припадао Зети, Византији, Мађарској, Босни, Аустроугарској, Турској а у ИИ светском рату Немачкој. Кроз њега су пролазили славни освајачи, византијски цар Манојло Комнен 1149.године, када је у свом походу на великог рашког жупана Уроша ИИ заузео Рас и султан Мехмед Фатих ИИ 1459.године у свом походу на Босну.
У средњем веку постао је престоница Немањићке државе Рашке а од XВ па све до почетка XX века, био је седиште Отоманског Новопазарског Санџака и накратко Новопазарског Вилајета.
Нови Пазар је доживео свој процват 1468.године, када је добио статус шехера и био један од највећих градова на Балкану. Званичним декретом га је основао Иса-бег Исаковић као Yени Базар. Први писани документ који спомиње само име Нови Пазар је одлука Малог Већа Дубровачке Републике из 1461.године којом је упућен дубровачки конзул у Нови Пазар.
Од XИX века, Нови Пазар улази у све светске енциклопедије као синоним за Санжак, када је 1878.године цела регија добила статус цорпус сепаратум и стављена под међународни протекторат као Новопазарски Санџак.
Извори:
„Нови Пазар и околина”, група аутора Београд 1969
„Где се налазила Србија од ВИИ до XИИ века”, Реља Новаковић, Историјски институт,Београд
„Санџак хисторија и чињенице”, Санџаки одбор за заштиту људских права и слобода, Нови Пазар 1994
„Илири и Трачани”, Драгослав Срејовић, Београд 2002,
„ П Балканс А Цритицал Хисторy оф Ресеарцх”, Сташа Бабић, Университy оф Белграде, Yугослав Еуропеан Јоурнал оф Арцхеологy Вол. 5(1):7088