Рашка река извире из пећине испод кречњачког одсека брда Голач, 15 км западно од Новог Пазара и у непосредној близини манастира Сопоћани. Пећински улаз се налази на апсолутној надморској висини од 726 м и висок је 10 метара.
Дужина реке од извора до ушћа у Ибар код града Рашке је 39 км.
ВЕЛИКИ УТИЦАЈ ПЛАНИНЕ ГОЛИЈЕ И РОГОЗНЕ НА СЛИВ РЕКЕ РАШКЕ.
Врелом из мале пећине
Извор реке Рашке
Рашка је лева притока Ибра у Рашкој области у Србији. Дуга је 60 км. Извире, јужно од манастира Сопоћани, јаким врелом из мале пећине у близини контакта тријаских кречњака и палеозојских шкриљаца. Од водених токова највећи значај има ријека Рашка са површином слива род 1193км2 . Укупна дужина водотокова износи 879,500км. На сваком квадратном километру слива има 737м водених токова. У Рашку се уливају ријеке: Јошаница, Људска, Дежевска, Трнавица, Слатинска, Избичка, Кукавичка.
Карактеристике
Извор живота
У просјеку се на слив Рашке излучи годишње око 750 мм воде, са планине Рогозне и Голије је утицај падавна преко 100мм због сњежног покривача који се задржава до априла. Најнижи водостај је у јулу и септембру, а највиши у новембру и марту. Највиша ширина ријеке је у доњем току и износи 10м, а највиша дубина 1,50м. Укупна дужина ријеке износи 36км. Врело Рашке је на граници шкриљца и кречњака. Његова издашност износи 23/сек.
Река “ Рашка“ се рађа на падинама Пештерске висоравни, у близини манастира Сопоћани, негде на око 17 км западно од Новог Пазара. На самом извору је „хладна као лед“ са температуром која не прелази 8 (осам)*Ц.
Карактеристике
Језеро Газиводе
Од 1973 — 1977. године, у атару села Газиводе подигла једну од највећих брана са глиненом основом у Европи, по пројекту фирме "Енергопројект" из Београда. Истоимено језеро се налази се у општини Тутин, у југозападној Србији и у општини Зубин Поток, на северу Косова и Метохије. Изнад језера се простиру планине Мокра гора у чијем се подножју налази и манастир Црна Река и Рогозна. Језеро је дужине 24 километара, висина бране је 107 метара, у основи је широка 460, а дуга 408 метара. Основна намена овог језера је наводњавање Косовске низије, али има и мању хидроцентралу која се налази у истоименом месту. Каналима се вода из Газивода одводи до Грачаничког језера и користи се за снабдевање града Приштине. Вода из овог хидросистема је такође примењена за неопходно расхлађивање у ТЕ Обилић. Део језера припада и граду Новом Пазару.
Занимљивост
Вештачко језеро
Језеро Газиводе је вештачко језеро настало 1977. године преграђивањем реке Ибра у њеном горњем току. Током 2017. и 2018. године међународни тим археолога и научника је извршио низ подводних истраживања. Открили су више споменика средњовековне српске културе на дну језера Газиводе. Најзначајнији од њих су: остаци палате српске средњовековне краљице Јелене Анжујске, остаци манастира Чкиље, звоника из 13. века, две средњовековне цркве, девет римских некрополе.