Turistička organizacija Novi Pazar, uz podršku Ministarstva turizma i omladine kreće u realizaciju projekta „Rekonstrukcija i izgradnja objekata kulturno istorijskih spomenika u Novom Pazaru“ , u okviru koga je i rekonstrukcija Severne tabije novopazarske tvrđave.Prva faza projekta obuhvata sanaciju i konzervaciju Severne tabije i njenih pripadajućih građevina, temelja kule Džephane, barutane i zindana, u cilјu zaštite arhitektonskih i arheoloških ostataka, kao i bezbednosti prolaznika. Pored sanacije i konzervacije otkrivenih građevina planirano je i trajno otklanjanje uzroka statičke destabilizacije unutrašnjeg prostora odbrambenog bedema, odnosno vidlјivih pukotina nastalih pod velikim pritiskom nasute zemlјe koja je posle mnogo godina uklonjena.Inače, Severna tabija sa kulom Džephanom, barutanom i zindanom čini jedinstvenu celinu spomenika kulture – Novopazarska tvrđava koja je pod višestrukim stepenom zaštite (u okviru prostorno kulturno – istorijske celine „Novopazarska tvrđava sa starom čaršijom i kompleksom oko Altun alem džamije“ proglašena je za nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja za RS „Sl. Glasnik SRS“, br.14/79, a kao sastavni deo prostorne kulturno – istorijske celine “Stari Ras sa Sopoćanima” nalazi se na Uneskovoj Listi svetske kulturne baštine. Iz tog razloga, Severnu tabiju i njene pripadajuće građevine neophodno je sanirati i konzervirati autentično sa svim svojim karakteristikama i zadatim ograničenjima.
“Tragovi Prošlosti” – Vladan Đokić
“Moj Pazar, moji ljudi, moje uspomene” – Asim Nikšić
Crkva Sv. apostola Petra i Pavla
Crkva Sv. apostola Petra i Pavla, je spomenik kulture od izuzetnog značaja. Crkva tipa rotonde, čije okruglo jezgro potiče iz VI veka. Gornji delovi su obnovljeni u IX veku, kada je dodata i galerija iznad spoljašnjeg zida, a smatra se da se to dogodilo za vreme kneza Časlava. Petrova crkva je najstarija očuvana crkva kod Srba. Po jednoj legendi Petrovu crkvu je podigao apostol Tit, učenik sv. Petra. Po drugoj, crkvu su podigli Rimljani, iz pratnje župana Pavlimira zvanog Belo.
Isa begov hamam
Hamam (kupatilo) je gradio osnivač Novog Pazara, Isa-beg Isaković, 60-tih i 80-tih godina XV veka. Zajedno sa prizrenskim, hamam u Novom Pazaru je jedini očuvani objekat ovog tipa u Srbiji. Kao i svi hamami razvijenog tipa, i ovaj ima sve one prostorije koje je podrazumevala već utvrđena struktura: šadrvan, kapaluk (prostor za odmor) i više prostorija za kupanje.
Manastir Sopoćani
Manastir Sopoćani je podigao kralj Uroš I sredinom XIII veka. Manastir je podignut i oslikan od 1263. do 1268. godine. U unutrašnjosti manastira sačuvana je neprocenjiva galerija srpskog zidnog slikarstva. U manastiru se sahranjen kralj Uroš I, njegova majka Ana Dandolo, arhiepiskop Joanikije, i još nekoliko ličnosti. Manastir Sopoćani su, zajedno sa starim Rasom, 1979. godine stavljeni na UNESCO listu svetske kulturne baštine.
Novopazarska tvrđava
Bedem i kula motrilja nalazi se u samom centru grada, na uzvišenju desne obale reke Raške u najstarijem delu grada. Tvđava ima oblik trougla na čijim uglovima se nalaze bastioni - tabije, poligonalnih osnova, različitih oblika i dimenzija. Kameni bedemi podignuti su za vlade sultana Abdulaziza u drugoj polovini XIX veka.
Arap džamija
Arap džamija spada u najstarije građevinske objekte u Novom Pazaru. Nema pouzdanih podataka kada je sagrađena a prvi put se pominje u popisu iz 1528. godine. Po jednom predanju, džamiju je podigao Hasan Čelebija ili Hasan-beg koji je bio Arapin, zbog čega je džamija i nazvana Arap džamija.
Amir agin han
U Novi Pazar su dolazili, i kroz njega prolazili, mnogobrojni, putnici i poslovni ljudi, koji su u to vreme uglavnom odsedali u hanovima. Jedan od autentičnih svedoka ovih vremena na ovim prostorima je Amir agin han u centru grada. O vremenu gradnje hana nema sačuvanih podataka. Pretpostavlja se da potiče iz XVII veka i da je jedan od mnogobrojnih hanova koje pominje Evlija Čelebija. Amir agin han poseduje izrazitu arhitektonsku i istojijsko-urbanističku vrednost i zasigurno je jedan od najlepših objekata ove vrste u zemlji.
Lejlek džamija
Nalazi se u naselju Ćukovac i jedna je od najstarijih džamija u gradu. U dokumentima je očuvan stari naziv ove džamije: Ahmed-beg ili Ahmed-beg Silhadar džamija, što se verovatno odnosi na ime njenog ktitora.
Altun Alem džamija
Od nekadašnjeg mnoštva novopazarskih džamija svojom starinom i lepotom, najviše se ističe Altun Alem džamija. Nalazi se na dnu stare čaršije (ul. 1. Maja) kojom je nekada prolazila tzv. carska džada - put prema Kosovskoj Mitrovici i Skoplju, odnosno Istambulu.
Kula Motrilja
Uz severni bedem nalazi se relativno dobro očuvana kula poznata pod imenom Stara izvidnica ili Kula motrilja, danas predstavlja simbol grada. Sagrađena je početkom XVII veka. Od brojnih objekta koji su se nalazili u tvrđavi jedino je još sačuvana Kula Motrilja, arhitektonski lepo osmišljena i oblikovana građevina sa oktogonalnom osnovom.