Nalazi se u naselju Ćukovac i jedna je od najstarijih džamija u gradu. U dokumentima je očuvan stari naziv ove džamije: Ahmed-beg ili Ahmed-beg Silhadar džamija, što se verovatno odnosi na ime njenog ktitora.
Ahmed-begova džamija
Iz turskih popisa iz 16. i 17. veka.Pod imenom Ahmed-beg džamija pominje se u turskim popisima iz 16. i 17. veka. Lejlek džamija je više puta rušena i paljena, tako da njena popravka, praktično druga izgradnja potiče iz prve polovine 18. veka. Iz jednog natpisa se vidi da je 1881. godine džamiju obnovio Salih-beg Begović, sin Hadži Ali-bega. Pored obnove, on je na džamiji dozidao i otvoreni trem i u dvorištu izgradio mekteb. Sadašnja džamija podignuta je, verovatno u prvoj polovini 18. veka, kada su obnovljeni mnogi, ratom oštećeni, sakralni i profani objekti. Džamija je obnavljana i 1891. godine od strane Salih-bega Begovića, sina Hadži Ali-bega.
Ime dobila po rodama
Klanjao namaz sultan Mehmed FatihZa ovu džamiju vezana je legenda da je ime dobila po lejlecima (rodama) koje su kod muslimana smatrane svetom pticom. Očuvano je i predanje po kom je u ovoj džamiji, u pohodu na Bosnu 1459. godine, klanjao namaz sultan Mehmed Fatih, što bi značilo da je ona istovremena sa Gazi Isa-begovom džamijom i jedna od najstarijih u gradu.
Vraćen je prvobitni izgled
Obimni radovi na rekonstrukcijiNa Lejlek džamiji su preduzeti obimni radovi na rekonstrukciji prvobitnog trema i statičkoj konsolidaciji objekta. Konzervatorsko-restauratorskim radovima vraćen je prvobitni izgled tremu, koji je bio zatvoren prilikom obnove iz 19. veka.
Nekada je uz džamiju postojala zgrada mekteba, nekoliko jednostavnih nišana i česma na kojoj je stajao natpis iz 1891. godine. Islamska zajednica je 2001. godine u dvorištu izgradila kompleks koji je se koristi u obrazovno-vaspitne i ekonomske svrhe. Stari mekteb je porušen, dvorište popločano, a česma potpuno obnovljena.
Arhitektura
Jednoprostorna kupolna građevinaLejlek džamija je manja jednoprostorna kupolna građevina, sa tremom natkrivenim trima malim kupolama. Iznad glavnog, molitvenog dela džamije, približno kvadratne osnove, uzdiže se kupola bez otvora, utopljena u osmostrani tambur, a prelaz iz kvadratne osnove u kružni oblik tambura rešen je pandantifima.
Unutrašnji prostor je osvetljen sa po tri nisko postavljena prozora, a na strani prema tremu su dva prozora, postavljena u donjoj zoni. Fasade glavnog dela džamije su omalterisane i okrečene i samo su okviri ulaznih vrata i prozora izvedeni od obrađenog kamena.Po uzorima Brusanske škole
Pridodata reč »havale« ispred imenaGrađena je vrlo skromno, za razliku od drugih većih objekata ove vrste, izgrađenih po već postojećim uzorima Brusanske škole. Sadašnja građevina je obnova nastala u prvoj polovini 18. veka. O obnovi objekta kazuje i pridodata reč »havale« ispred imena prvobitnog vakifa Ahmed-bega, koja je ubeležena u ćiflemi iz 1767. godine, a što u prevodu znači preinačavanje i prenošenje na drugog.
GALERIJA
Istraži
MOLITVA RODE - NAMAZ LEJLEKA
Kamena ploča na česmi, ima natpis na osmanskom jeziku i u slobodnom prevodu glasi:
„Onima koji budu pili vodu s ove česme neka je na zdravlje,
A dobrotvoru neka Alah, kako je i obećao, dadne obilnu nagradu.
I neka mu oprosti njegove brojne grijehe. Dobrotvor je Hadži Alibeg-zade (Hadžialibegović) Salih-beg.
Pisano početkom mjeseca zilhidže 1308. godine.“ (tj. između 8. i 17. VII 1891.)
Lejlek džamija
Lejlek džamija, u naselju Ćukovac u Novom Pazaru, jedna je od najstarijih u izvorima pominjanih džamija u ovom gradu. U narodu je poznata kao Lejlek džamija a to ime potiče od lejleka (rode) ptice koja se kod muslimana smatra uvaženom, moguće svetom.
Pravo ime džamije, koje je doduše očuvano samo u dokumentima, je AHMED-BEG ili AHMED-BEG SILHADAR DŽAMIJA. To će reći da je tu džamiju gradio izvesni Ahmed-beg koji je bio silhadar, a to znači službenik vezira ili paše zadužen za čuvanje i održavanje oružja. On je, očigledno, bio dobro plaćen za posao koji je obavljao pa je bio u mogućnosti da izgradi džamiju.
Od te prvoizgrađene džamije mogla je biti starija samo Gazi Isa-begova džamija koje više nema, a koja je građena pre šezdesetih godina XV veka i koja se smatra prvom sakralnom osmanskom građevinom Novog Pazara. Iz tih godina je najverovatnije i Lejlek džamija. Postoji čak i predanje po kome je sultan Mehmed Fatih, u svom pohodu na Bosnu, klanjao namaz 1459. godine, u Lejlek džamiji u Novom Pazaru.