Туристичка организација Нови Пазар заједно са Туристичком организацијом Србије и бројним туристичким организацијама из региона узела је учешће на 2. Међународном сајму туризма „Бања Лука 2022“.
“Трагови Прошлости” – Владан Ђокић

“Мој Пазар, моји људи, моје успомене” – Асим Никшић


Црква Св. апостола Петра и Павла
Црква Св. апостола Петра и Павла, је споменик културе од изузетног значаја. Црква типа ротонде, чије округло језгро потиче из ВИ века. Горњи делови су обновљени у ИX веку, када је додата и галерија изнад спољашњег зида, а сматра се да се то догодило за време кнеза Часлава. Петрова црква је најстарија очувана црква код Срба. По једној легенди Петрову цркву је подигао апостол Тит, ученик св. Петра. По другој, цркву су подигли Римљани, из пратње жупана Павлимира званог Бело.

Иса бегов хамам
Хамам (купатило) је градио оснивач Новог Пазара, Иса-бег Исаковић, 60-тих и 80-тих година XВ века. Заједно са призренским, хамам у Новом Пазару је једини очувани објекат овог типа у Србији. Као и сви хамами развијеног типа, и овај има све оне просторије које је подразумевала већ утврђена структура: шадрван, капалук (простор за одмор) и више просторија за купање.

Манастир Сопоћани
Манастир Сопоћани је подигао краљ Урош И средином XИИИ века. Манастир је подигнут и осликан од 1263. до 1268. године. У унутрашњости манастира сачувана је непроцењива галерија српског зидног сликарства. У манастиру се сахрањен краљ Урош И, његова мајка Ана Дандоло, архиепископ Јоаникије, и још неколико личности. Манастир Сопоћани су, заједно са старим Расом, 1979. године стављени на УНЕСЦО листу светске културне баштине.

Новопазарска тврђава
Бедем и кула мотриља налази се у самом центру града, на узвишењу десне обале реке Рашке у најстаријем делу града. Твђава има облик троугла на чијим угловима се налазе бастиони - табије, полигоналних основа, различитих облика и димензија. Камени бедеми подигнути су за владе султана Абдулазиза у другој половини XИX века.

Арап џамија
Арап џамија спада у најстарије грађевинске објекте у Новом Пазару. Нема поузданих података када је саграђена а први пут се помиње у попису из 1528. године. По једном предању, џамију је подигао Хасан Челебија или Хасан-бег који је био Арапин, због чега је џамија и названа Арап џамија.

Амир агин хан
У Нови Пазар су долазили, и кроз њега пролазили, многобројни, путници и пословни људи, који су у то време углавном одседали у хановима. Један од аутентичних сведока ових времена на овим просторима је Амир агин хан у центру града. О времену градње хана нема сачуваних података. Претпоставља се да потиче из XВИИ века и да је један од многобројних ханова које помиње Евлија Челебија. Амир агин хан поседује изразиту архитектонску и истојијско-урбанистичку вредност и засигурно је један од најлепших објеката ове врсте у земљи.

Лејлек џамија
Налази се у насељу Ц́уковац и једна је од најстаријих ѕ̌амија у граду. У документима је оц̌уван стари назив ове ѕ̌амије: Ахмед-бег или Ахмед-бег Силхадар ѕ̌амија, с̌то се вероватно односи на име њеног ктитора.

Алтун Алем џамија
Од некадашњег мноштва новопазарских џамија својом старином и лепотом, највише се истиче Алтун Алем џамија. Налази се на дну старе чаршије (ул. 1. Маја) којом је некада пролазила тзв. царска џада - пут према Косовској Митровици и Скопљу, односно Истамбулу.

Кула Мотриља
Уз северни бедем налази се релативно добро очувана кула позната под именом Стара извидница или Кула мотриља, данас представља симбол града. Саграђена је почетком XВИИ века. Од бројних објекта који су се налазили у тврђави једино је јос̌ сац̌увана Кула Мотриља, архитектонски лепо осмис̌љена и обликована грађевина са октогоналном основом.