Arap ili Hasan Čelebi džamija nalazi se na ulazu u staru novopazarsku čaršiju. Malo je pouzdanih podataka o historiji ove džamije i njenom osnivaču. Poznato je da se ova džamija pominje u popisu iz 1528. godine, što dokazuje da je veoma star kulturno-istorijski spomenik u Novom Pazaru.
Džamija
Arap - Hasan Čelebi
Graditelj džamije
Hasan-begIzvori iz 16. vijeka pominju izvjesnog Hasana Čelebija ili Hasan-bega kao graditelja male džamije u Novom Pazaru, ali nema valjanih podataka koji bi ukazivali na njegovu etničku pripadnost.
Džamiju obnovio Arap
U srcu stare čaršijeDžamija je spaljena 1689. godine, a kasnije obnovljena, pa se prema nekim izvorima vjeruje da ju je obnovio Arap, koji je mogao služiti u Pazaru kao oficir ili neki drugi starješina, pa je od tada sve više i više naziva Arap, a sve manje Hasana Čelebijina džamijom. Postoji i legenda da je džamiju obnovio jedan Arap, oficir turske vojske, kome je kasnije podignut veliki nadgrobni spomenik na Velikom groblju i danas je poznat kao Arapski mezar.
Minare zidano opekom
Odraz autohonog izražajaArap džamija spada u red džamija s minaretom zidanim opekom i kamenom ozidanom opekom. Ovakav oblik i način zidanja minareta odraz su autohonog izražavanja u sakralnoj arhitekturi. Niski zidani minareti susreću se u Maloj Aziji.
Munara je stručno izvedena
Ukras stare čaršijeNa arhitektonsku misao i nameru upućuju nas na isti način, kao i forme munare u Novom Pazaru: telo munare je kružnog prečnika. Munara je vješto izvedena i ukrašena. Svojim položajem, pomalo zdepasta i arhaična munara Arapske džamije čini vizuelni akcenat cijele stare čaršije.
HASAN ČELEBI DŽAMIJA
Poznato je da se ova džamija pominje u popisu iz 1528. godine, što dokazuje da je veoma star kulturno-historijski spomenik u Novom Pazaru. U narodu je sačuvana tradicija da je Hasan Čelebi bio Arap, te da se ova džamija naziva i Arap džamija.
Hasan Čelebi ili Arap džamija
Hasan Čelebi ili Arap džamija ima jedinstvenu dispoziciju u odnosu na položaj ostalih džamija na svojim parcelama. Okružen je nizom trgovačkih i zanatskih radnji koje čine čitav blok, određen pravcima današnjih ulica 1. maja i 7. jula. Veza sa prodavnicama je napravljena na poseban način. Vanjski izgled predstavlja skladnu cjelinu nad kojom se ne ističe glavni dio džamije. Naknadno dograđene radnje oko džamije povezane su u krovovima u velikim masama, ostavljene dubokim strehama nad zidovima. Svi prozori su pravougaoni, bez ukrasnih elemenata.